Czynniki zagrożeń zawodowych
ZAGROŻENIE WYBUCHEM I POŻAREM

 

Metody zabezpieczania przed wybuchem mieszaniny pyłowo-powietrznej w procesie przetwórstwa zbóż
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 7/2022 str. 8-11

dr inż. MACIEJ CELIŃSKI (ORCID: 0000-0003-4517-0903) mgr inż. JAN PRZYBYSZ (ORCID: 0000-0002-3958-1581) dr inż. MONIKA BORUCKA (ORCID: 0000-0003-0261-0147) dr inż. KAMILA MIZERA (ORCID: 0000-0001-7427-7588) dr AGNIESZKA GAJEK (ORCID: 0000-0003-2461-5352) Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

W zakładach przetwórstwa rolnego istnieje możliwość wystąpienia atmosfery wybuchowej. Pył powstający w takich procesach, jak mielenie, przesiewanie czy transport zboża, stanowi potencjalne źródło zapłonu i wybuchu w instalacji przemysłowej. Statystyki pokazują, że roczna światowa produkcja zbóż w 2019 r. przekroczyła 2,7 mld ton. Taka ilość pylistego materiału znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru lub wybuchu podczas produkcji, transportu i przetwarzania. Z powodu zagrożenia wybuchem zakłady zajmujące się składowaniem i przetwarzaniem zbóż muszą być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. W artykule przedstawiono parametry wybuchowe pyłów zbóż najczęściej stosowanych w Polsce oraz rodzaje typowych zabezpieczeń w instalacjach przemysłowych.

 

DOI: 10.54215/BP.2022.07.17.Celinski



Właściwości pożarowe i wybuchowe surowców roślinnych stosowanych w produkcji mieszanek paszowych
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 3/2019 str. 11-14

dr inż. Maciej Celiński dr Agnieszka Gajek Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy dr inż. Michał Gloc Politechnika Warszawska – Wydział Inżynierii Materiałowe

Niezwykle duża skala przetwórstwa zboża powoduje, że ryzyko wystąpienia incydentów związanych z zapłonem oraz wybuchem pyłu jest bardzo duże. Tylko w 2018 roku doszło do wielu wybuchów związanych z magazynowaniem i transportem roślinnych materiałów sypkich, z których największy miał miejsce w maju w miejscowości South Sioux City w stanie Nebraska (USA).

Polska jest jednym z największych producentów zbóż w Europie i jednym z większych w skali światowej. Roczna produkcja zboża w Polsce to ok. 35 mln ton, w tym ok. 10 mln ton pszenicy, 5 mln ton pszenżyta, 4 mln ton jęczmienia i 1,5 mln ton owsa. Taka ilość materiału zbożowego powoduje, że istnieje duże prawdopodobieństwo awarii w trakcie procesu magazynowania, transportu i przetwarzania.

Spośród wszystkich wybuchów pyłów blisko 25% stanowią eksplozje pyłów w przemyśle spożywczo-rolniczym i paszowym, przy czym najbardziej narażone na eksplozje są silosy, systemy odpylające i wentylacyjne (w tym suszarnie i magazyny przeznaczone do suszenia zbóż). W październiku 2013 r. doszło w Terminalu Masowym w Gdańsku do wybuchu i pożaru w silosie zbożowym. Akcja ratownicza trwała blisko 4 godziny, spaleniu uległo ok. 10 ton zboża (20% całkowitej ilości składowanego materiału zbożowego). W artykule opisano wyniki badań dotyczących zjawiska palności i wybuchowości pyłów przemysłowych  dotyczących czterech najpopularniejszych w Polsce ziaren zbóż.



Temperatura zapłonu a punkty wybuchowości – studium podobieństwa wybranych parametrów wybuchowości substancji niebezpiecznych
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 3/2019 str. 15-19

dr inż. Michał Grabarczyk NASK-PIB mgr inż. Katarzyna Bogdan Instytut Lotnictwa

W artykule zawarto rozważania na temat różnic i podobieństw dwóch parametrów wybuchowości, tj. temperatury zapłonu i punktów wybuchowości. Wykonano przegląd literatury, omówiono  wyniki badań o charakterze eksperymentalnym i modelowym nad punktami wybuchowości, zwanymi także temperaturowymi granicami wybuchowości. Badania przeprowadzono zgodnie z normą  PN-EN 15794, która odnosi się do oznaczania parametrów wybuchowości par cieczy palnych. Publikacja zawiera także spostrzeżenia autorów dotyczące prowadzenia tych badań, a także studium użyteczności metod szacowania wymienionych parametrów. Uzyskane wyniki mogą zostać wykorzystane do poprawy bezpieczeństwa procesów technologicznych, które obejmują ciecze palne.



Pyłowe atmosfery wybuchowe – parametry charakteryzujące wybuchowość pyłów
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 7/2016 str. 14-17

dr inż. Wojciech Domański Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

  Wyeliminowanie lub ograniczenie zagrożenia wynikającego z występowania w miejscach pracy pyłowych atmosfer wybuchowych wymaga poznania własności palnych i wybuchowych pyłów materiałów palnych. W artykule przedstawiono i scharakteryzowano parametry chrakteryzujące właściwości wybuchowe pyłów palnych materiałów. Parametry charakteryzujące wybuchowość pyłów są zdefiniowane, a metody ich badań oraz zasady budowy i wymagania techniczne dla aparatów do badań są znormalizowane.

W CIOP-PIB opracowano metody badań maksymalnego ciśnienia wybuchu, maksymalnej szybkości narastania ciśnienia wybuchu, współczynnika wybuchowości pyłu, dolnej granicy wybuchowości oraz minimalnej energii zapłonu. Opracowane metody spełniają wymagania techniczne i metodyczne nakreślone w normach PN-EN 14034 i PN-EN 13821.



Minimalna temperatura zapłonu warstwy pyłu jako parametr biernej ochrony przeciwwybuchowej
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 1/2016 str. 22-26

mgr inż. Marcin Grabarczyk Politechnika Warszawska

W artykule zawarto przegląd literatury z zakresu badań eksperymentalnych i obliczeniowych (numerycznych), dotyczących zapłonu warstwy pyłu od rozgrzanej powierzchni. Wykonano pomiary minimalnej temperatury zapłonu (MTZ) warstwy pyłu dla skrawków płyty MDF, będącej podstawowym materiałem do produkcji mebli i wyrobów stolarskich oraz analizę otrzymanych wyników. Badania przeprowadzono zgodnie z metodą A europejskiej normy EN 50281-2-1, która odnosi się szczególnie do urządzeń przemysłowych o gorących powierzchniach, na których pył tworzy cienkie warstwy i jest wystawiony na działanie powietrza atmosferycznego.

Publikacja zawiera także spostrzeżenia autora dotyczące prowadzenia badań mających na celu oznaczenie MTZ warstwy pyłu. Uzyskane wyniki mogą zostać wykorzystane dla celów ochrony przeciwwybuchowej w tartakach oraz warsztatach stolarskich i stanowią przyczynek do wiedzy z zakresu materiałoznawstwa przemysłu drzewnego.



Gaśnice w zakładach pracy - środki gaśnicze, techniki gaszenia (4)
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 6/2008 str. 24-27

Kpt. Mgr Inż. Krzysztof Łangowski Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej W Tucholi

W artykule omówiono właściwości użytkowe środków gaśniczych, przedstawiając ich najważniejsze cechy, w tym mechanizm i skuteczność gaśniczą, zalety i wady oraz przeznaczenie, a także zakres stosowania. Opisano również techniki i sposoby gaszenia określonych grup pożarów w zależności od rodzaju stosowanego środka gaśniczego i spalającego się materiału.


Gaśnice w zakładach pracy - parametry (3)
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 4/2008 str. 20-22

Kpt. Mgr Inż. Krzysztof Łangowski Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej W Tucholi

W trzeciej części publikacji na temat gaśnic omówiono najważniejsze dane techniczno-użytkowe, które zamieszczają w swoich materiałach reklamowych ich producenci. Wyjaśniono między innymi, co to jest minimalna skuteczność gaśnicza, zakres temperatur działania, ciśnienie maksymalne, minimalny czas działania itp. oraz w jaki sposób są one ustalane, podając w formie tabelarycznej ich wartości. W artykule wspomniano także o czynnikach napędowych, wymieniając je i porównując właściwości dwu z nich: azotu i ditlenku węgla.


Stosowanie gazów technicznych w butlach - wybrane zagadnienia bezpieczeństwa
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 3/2008 str. 22-25

Dr Małgorzata Pośniak, Doc. Dr Hab. Zbigniew Makles Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

Prace z użyciem gazów technicznych w butlach należą do prac wyjątkowo niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu pracownika. W zależności od rodzaju gazu zagrożenia te mogą mieć charakter toksyczny, pożarowy i wybuchowy. W artykule zaprezentowano wybrane informacje o gazach technicznych, znakowaniu butli i pojemników, bezpieczeństwie pracy, podstawach detekcji gazów oraz przepisach prawnych dotyczących gazów technicznych i obchodzenia się z nimi.


Wybrane aspekty ochrony przeciwpożarowej w budynkach
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 2/2008 str. 2-5

Dr Inż. Anna Bogdan Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, Mgr Inż. Marta Chludzińska Politechnika Warszawska

Pojawienie się pożaru w miejscach pracy stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich ludzi przebywających w budynku. Z jednej strony zagrażają im oparzenia wywołane przez płonące materiały i bardzo wysoką temperaturę powierzchni, z drugiej strony zdolność do ewakuacji jest często ograniczona ze względu na dym, powstający i rozprzestrzeniający się w pomieszczeniach ze znaczną prędkością, który, ze względu na dużą zawartość substancji toksycznych może doprowadzić do zaczadzenia i zatrucia. W artykule przedstawiono wybrane aspekty ochrony pracowników przed skutkami zatrucia dymem oraz wymagania, jakie powinien spełniać system wentylacji oddymiającej.



Gaśnice w zakładach pracy - rodzaje, oznakowanie, konstrukcje i działanie (2)
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 1/2008 str. 20-22

Kpt. Mgr Inż. Krzysztof Łangowski Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej W Tucholi

W drugiej części publikacji na temat podręcznego sprzętu przeciwpożarowego zostały przedstawione kolejne aspekty dotyczące gaśnic, ich rodzaje ze względu na zastosowany środek gaśniczy i przeznaczenie oraz umiejscowienie czynnika napędowego. Omówiono także sposób oznakowania stosowany przez producentów krajowych oraz konstrukcję i działanie tych urządzeń.


Zagrożenia w podziemnych parkingach samochodowych - toksyczne, pożarowe i wybuchowe
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 11/2007 str. 10-13

Mgr Ivan Makhniashvili, Doc.Dr Hab. Zbigniew Makles Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

Parkowanie pojazdów samochodowych w dużych miastach nastręcza olbrzymie trudności. Racjonalnym rozwiązaniem tego problemu są podziemne parkingi wielostanowiskowe, usytuowane w miejscach wzmożonego ruchu, a więc w centrach metropolii. W artykule przedstawiono zagrożenia jakie mogą stwarzać pojazdy, których miejscem parkowania są podziemne garaże.


Gaśnice w zakładach pracy - dobór i rozmieszczenie (1)
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 11/2007 str. 20-22

Kpt. Mgr Inż. Krzysztof Łangowski Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej W Tucholi

W artykule rozpoczynającym cykl na temat podręcznego sprzętu gaśniczego omówiono wymogi prawne dotyczące wyposażania obiektów w gaśnice. Ponadto poruszono i zasygnalizowano w nim niektóre praktyczne aspekty ich doboru i rozmieszczenia w budynkach użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego i obiektach przemysłowych oraz magazynowych.


Koncepcja systemu monitorowania wybranych parametrów fizjologicznych podczas pracy w odzieży strażackiej
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 9/2007 str. 8-10

Dr Inż. Grzegorz Owczarek, Mgr Inż. Krzysztof Łężak, Mgr Inż. Grzegorz Gralewicz Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

W artykule omówiono koncepcję monitorowania wybranych parametrów w czasie prac wykonywanych w odzieży strażackiej. W projektowanych systemach informacja o przekroczeniu dopuszczalnych wartości mierzonych parametrów powinna być dostępna dla użytkownika oraz osób dowodzących akcją ratowniczą na szczeblu interwencyjnym. Wyposażenie takiego systemu w algorytm pozwalający na korelację informacji otrzymywanych "od strażaka" ze stosownymi procedurami bezpieczeństwa ma na celu ułatwienie podjęcia właściwej decyzji, dotyczącej pozostawienia lub wycofania go z zagrożonej strefy.


Minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa przy pracach zagrożonych atmosferą wybuchową
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 6/2007 str. 7-11

Dr Inż. Wojciech Domański, Doc. Dr Hab. Zbigniew Makles Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

Palne substancje chemiczne tworzą z powietrzem mieszaniny wybuchowe. Do zainicjowania wybuchu są niezbędne trzy elementy (składowe): paliwo, źródło zapłonu i utleniacz. Utleniaczem w powietrzu jest tlen. W artykule przedstawiono zasady identyfikacji zagrożenia wybuchem, klasyfikacje stref wybuchowych, klasyfikacje źródeł zapłonu, kryteria klasyfikacji urządzeń pracujących w środowisku atmosfery wybuchowej oraz zasady postępowania przy ocenie ryzyka na stanowiskach, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa.


Wybuchowość pyłów metali na przykładzie pyłów aluminium
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 10/2006 str. 12-15

Mgr Inż. Dorota Kondej, Dr Ewa Gawęda Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

W artykule przedstawiono zagadnienia związane z niebezpieczeństwem wybuchu pyłów palnych, w szczególności pyłów metali w zakładach, w których pyły takie są emitowane w trakcie procesów produkcyjnych. Scharakteryzowano pył aluminium, który należy do pyłów bardzo silnie wybuchowych i występuje powszechnie w procesach produkcji okuć budowlanych i drobnych detali metalowych. Opisano także czynniki wpływające na wybuchowość pyłów oraz podano sposoby zapobiegania wybuchom w zakładach przemysłowych.


Wybuchy przestrzenne
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 11/2005 str. 22-25

Mgr Tomasz Sawicki Biegły Sądowy Z Zakresu Pożarnictwa W Legnicy

W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia, jakie powinny być rozważane podczas oceny zagrożenia wybuchem procesów technologicznych oraz prac związanych z użyciem materiałów niebezpiecznych pożarowo. Omówiono podstawowe wiadomości dotyczące możliwości tworzenia i zapłonu mieszanin wybuchowych, tworzonych przez palne gazy, pary cieczy oraz pyły. Przedstawiono zasady prowadzenia oceny zagrożenia wybuchem.


Czynniki zagrażające bezpieczeństwu strażaków w warunkach pożaru
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 7-8/2004 str. 35-38

Mgr. Tomasz Sawicki Biegły Sądowy Z Zakresu Pożarnictwa Sąd Okręgowy W Legnicy

W artykule przedstawiono czynniki zagrażające bezpieczeństwu strażaków w warunkach pożaru. Analizując środowisko pożaru omówiono zagrożenia związane z podwyższoną temperaturą, zadymienie, toksycznym oddziaływaniem produktów spalania, niedoborem tlenu oraz uszkodzeniem konstrukcji obiektu.


Oddziaływanie tlenku węgla na strażaków w warunkach akcji ratowniczo-gaśniczych
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 4/2004 str. 28-29

Mgr. Tomasz Sawicki Biegły Sądowy Z Zakresu Pożarnictwa Sąd Okręgowy W Legnicy

"W artykule przedstawiono wyniki badań prowadzonych w Japonii, dotyczących zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym przez strażaków uczestniczących w akcjach gaszenia pożarów. Scharakteryzowano zagrożenie jakim jest tlenek węgla dla organizmu człowieka."


Bezpieczeństwo pracy przy magazynowaniu i transporcie ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 1/2004 str. 15-20

Doc. Dr Hab. Zbigniew Makles Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

W artykule przedstawiono ogólne informacje związane z ropą naftową i jej produktami, dokonano krótkiego przeglądu jej właściwości fizykochemicznych, przedstawiono sposoby magazynowania i transportu. Podano w skrócie negatywne skutki oddziaływania produktów petrochemicznych oraz formy i sposoby ochrony dróg oddechowych i skóry człowieka.


Zagrożenie pożarowe i wybuchowe w przemyśle zbożowo-młynarskim
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 11/2003 str. 18-20

Mgr. Tomasz Sawicki Biegły Sądowy Z Zakresu Pożarnictwa Sąd Okręgowy W Legnicy

W artykule podjęto próbę przybliżenia zagadnień związanych z zagrożeniem pożarowym i wybuchowym w przemyśle zbożowo-młynarskim podczas przerabiania i magazynowania zbóż w postaci rozdrobnionej. Omówiono charakterystyczne procesy samozapalenia zbóż oraz procesy czyszczenia i rozdrabniania ziarna powodujące wybuch, właściwości fizykochemiczne niektórych produktów zbożowych, charakterystyki energetycznych źródeł ciepła powodujących pożary oraz faktyczne przykłady pożarów i wybuchów.


Tworzywa sztuczne a zagrożenie pożarowe
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 7-8/2003 str. 43-45

Mgr. Tomasz Sawicki Biegły Sądowy Z Zakresu Pożarnictwa Sąd Okręgowy W Legnicy

Autor omawia występujące w warunkach pożaru tworzyw sztucznych produkty spalania i rozkładu termoutleniającego oraz powodowane przez nie zagrożenia dla zdrowia i życia.


Bezpieczne i ekologiczne napełnianie gazem sieci i instalacji.Metoda próżniowa.
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 3/2003 str. 28-29

Mgr. Inż. Tadeusz Podziemski, Jerzy Michalczyk, Mgr. Inż. Henryk Bałut Gazownia Warszawska

Autorzy opisali w artykule opracowaną przez siebie metodę próżniową napełniania sieci i instalacji gazowych. Metoda ta pozwala, zdaniem Autorów, wyeliminować możliwość tworzenia mieszanki wybuchowej oraz upuszczanie gazu ziemnego do atmosfery podczas napełniania gazem sieci i instalacji.


Własności palne trichloroetylenu
"Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka" 2/2003 str. 25-27

Prof. Dr Hab. Inż. Józef Głowiński, Dr Inż. Teresa Baczyńska, Prof. Dr Inż. Mieczysław Seweryniak, Instytut Technologi Nieorganicznej I Nawozów Mineralnych Politechniki Wrocławskiej Mgr. Inż. Leszek Maciszewski Zakłady Azotowe W Tarnowie - Mościcach S.A.

W artykule dokonano oceny własności palnych i wybuchowych trichloroetylenu według różnych źródeł literaturowych i unormowań prawnych. Wykonano pomiary temperatury zapłonu w tyglu zamkniętym według obowiązującej normy PN-EN 22719 (2000). Stwierdzono doświadczalnie, że TRI nie zapala się w warunkach opisanych w normie. Przeprowadzane badania i analiza wskazują na nieprawidłowość klasyfikowania urządzeń i osprzętu elektrycznego stosowanego w obecności TRI do grupy IIA.