PASZPORT DO PRACY

 

Niepełnosprawność nie jest przeciwwskazaniem do tego, by wykonywać pracę zawodową. Możliwość podjęcia pracy pozwala każdemu człowiekowi na wszechstronny rozwój, realizację pasji i zainteresowań. Praca jednak, aby przynosić wymienione korzyści musi być zgodna z zainteresowaniami i możliwościami pracownika, wykonywana w dostosowanym dla niego środowisku pracy.

 

Zdefiniowaniu miejsca pracy, w którym pracownik odnajdzie się najlepiej, służy kompleksowa ocena zdolności do pracy, przeprowadzana przez zespół pracowników CIOP-PIB. Ocena taka obejmuje zarówno  możliwości fizyczne i funkcjonalne, sprawności sensoryczne, jak i psychospołeczne aspekty zdolności do pracy. W jej wyniku pracownicy z niepełnosprawnościami otrzymują unikatowy PASZPORT DO PRACY.

 

W PASZPORCIE szczegółowo opisane są predyspozycje zawodowe, lista proponowanych zawodów, mocne strony przyszłego pracownika, warunki, w jakich potencjał zatrudnionego zostanie najlepiej wykorzystany, ale także – na jakich stanowiskach praca nie przyniesienie satysfakcji ani pracownikowi, ani pracodawcy.

 

PASZPORT spełnia również rolę motywacyjną. Osoby, które są w niego wyposażone odważniej wchodzą na rynek pracy wiedząc, jakimi umiejętnościami i możliwościami dysponują. Może być on także narzędziem wspierania doradców zawodowych.