Ośrodki certyfikacji w Instytucie
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Ocena typu WE - art. 10

 

Postanowienia art. 10 dyrektywy 89/686/EWG przenosi do prawa polskiego § 38 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej


§ 34. 1. Producent lub jego upoważniony przedstawiciel przed rozpoczęciem seryjnej produkcji środków ochrony indywidualnej innych niż wymienione w ust. 3 powinien przedstawić egzemplarz wzoru środka ochrony indywidualnej do oceny typu WE, o której mowa w § 38.
2. Ocena typu WE nie jest wymagana w przypadku środków prostej konstrukcji, jeżeli producent uznał, że użytkownik może sam ocenić poziom skuteczności ich działania w stosunku do minimalnych zagrożeń, których skutki, jeżeli są stopniowo narastające, mogą być łatwo i we właściwym czasie zidentyfikowane.
3. Środki ochrony indywidualnej zaliczane do środków o prostej konstrukcji obejmują wyłącznie środki przeznaczone do ochrony przed:

1) działaniami czynników mechanicznych, których skutki są powierzchniowe;
2) środkami czyszczącymi o słabym działaniu i łatwo odwracalnych skutkach działania;
3) zagrożeniami związanymi z manipulacją gorącymi przedmiotami, która nie naraża użytkownika na temperaturę wyższą niż 50 C(323 K) lub też na niebezpieczne uderzenia;
4) czynnikami atmosferycznymi, bez uwzględnienia czynników wyjątkowych i ekstremalnych;
5) słabym uderzeniami i drganiami, które nie mają wpływu na istotne dla życia obszary ciała i których skutki nie mogą spowodować nieodwracalnych uszkodzeń ciała;
6) światłem słonecznym.

§ 38.1 Ocena typu WE jest procedurą w toku, której jednostka notyfikowana stwierdza, że określony wzór środka ochrony indywidualnej spełnia wymagania określone w rozporządzeniu.

2. Producent lub jego upoważniony przedstawiciel składa wniosek o ocenę typu WE w jednej jednostce notyfikowanej, właściwej dla danego środka ochrony indywidualnej.