Rany

 

   Rana jest przerwaniem ciągłości skóry na skutek działania zewnętrznego czynnika fizycznego lub chemicznego. Urazy mechaniczne, termiczne, chemiczne i energia promienista powodują częściowe lub całkowite zniszczenie warstw skóry. Uszkodzenia te mogą mieć różną głębokość, przy czym sama głębokość rany nie świadczy o jej ciężkości. W miejscu przerwania ciągłości skóra przestaje pełnić swoje funkcje ochronne.

W zależności od okolicy i głębokości rany, mogą towarzyszyć jej uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów, mięśni, kości i narządów. Każda rana, oczywiście w różnym stopniu, wywołuje ból i krwawienie. Są to czynniki wstrząsorodne. Ból jest spowodowany uszkodzeniem drobnych zakończeń nerwowych w skórze i po zaopatrzeniu ochronnym najczęściej ustępuje. Powodem silnego krwawienia jest uszkodzenie większych naczyń krwionośnych w warstwach głębszych skóry. Wymaga ono zastosowania opatrunku uciskowego.

Najsilniej krwawią rany na głowie. Krwotoki z ran głowy wyglądają dramatycznie i są trudne do zatamowania. Jeśli jest to proste uszkodzenie skóry głowy, bez uszkodzenia kości sklepienia czaszki, należy zastosować silny opatrunek uciskowy, zwłaszcza w pierwszej chwili. Innym, nie mniej istotnym niebezpieczeństwem związanym z przerwaniem ciągłości skóry, jest możliwość powstania groźnego zakażenia.